Mieszkania lub domy bez odpowiedniego naświetlenia oraz skromne i ciasne kawalerki napotykają na ten sam problem. Każde z pomieszczeń wydaje się małe, a deficyt światła sprawia, że nawet piękne żyrandole i lampy nie pomagają w uzyskaniu efektu nasłonecznionego wnętrza. Po jakie zabiegi należy sięgnąć, byśmy zapomnieli o wspomnianym utrapieniu na zawsze? Jednym z rozwiązań, które sprawdza się niemal w każdym wnętrzu to gra światłem za pomocą luster. Jak wiadomo, powierzchnie lustrzane dobrze odbijają światło – zarówno to z zewnątrz jak i to sztuczne, które budujemy odpowiednio dobranym oświetleniem. Wnętrze wydaje się więc jaśniejsze i słoneczne. Dodatkowo, fakt małego metrażu nie przeszkadza tutaj w nadaniu przestronności. Lustra powiększają optycznie każdą powierzchnię w której zostają umieszczone. Odpowiednio dobrana kolorystyka szkła oraz kształt ozdoby sprawia, że odbijane refleksy mogą zyskać zupełnie różny charakter. Jaki? O tym postaramy się opowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Do niedawna lustra służyły wyłącznie jako ozdoba przedpokoju lub łazienki. Ich naczelną funkcją było przeglądanie się w nich przed wyjściem do pracy lub w czasie wieczornej toalety. Dzisiaj mamy do czynienia z większym polem manewru w wykorzystaniu luster w celu wykończenia aranżacji. Duże szklane tafle lub małe lustrzane kafelki posłużyć nam mogą do przyozdobienia najróżniejszych powierzchni. Jakich? Zobaczcie sami!

LUSTRZANE CEGIEŁKI

Przy pomocy małych, skrzętnie ułożonych lustrzanych płytek w kształcie cegiełek powiększyć możemy małe łazienki i kuchnie. Korzystnie prezentują się w stylu art deco oraz glamour. Złote wykończenia i dodatki w postaci uchwytów czy żyrandoli dodatkowo podsycą odbijające się we wnętrzu refleksy światła. Wykorzystanie tego materiału wykończeniowego doda również wnętrzu odrobinę nieprzesadzonego luksusu.

HOLOGRAFICZNA MOZAIKA

Podobny efekt uzyskać możemy dekorując łazienki holograficzną mozaiką w srebrnym kolorze. W tym przypadku niestety płytki nie zastąpią nam całkowicie lustra. Struktura i właściwości użytego materiału będą jednak doskonale odbijać światło nawet w dość ciemnym pomieszczeniu. Przy zastosowaniu takiej mozaiki najlepiej połączyć ją z jasnymi, marmurowymi kaflami oraz białymi dodatkami.

EFEKT POSTARZANEGO SZKŁA

Zupełnie odmienny efekt uzyskamy, gdy do przyozdobienia łazienki wykorzystamy duże, kwadratowe lustra, które zastąpią nam tradycyjną glazurę. Wyjątkowość owego produktu kryje się w jego wykończeniu. Mamy tu bowiem do czynienia z celowymi przetarciami na szkle. Zastosowany efekt postarzenia doskonale wpisze się w stylistykę vintage oraz shabby chic.

HEKSAGONALNE PŁYTKI

Jeśli pragniecie, by wnętrze miało jednak nieco bardziej współczesny charakter, to z całym przekonaniem polecić możemy wam lustrzane płytki w kształcie heksagonów. Sprawdzą się zarówno w salonach, kuchniach jak i łazienkach. Na załączonej wizualizacji wykończone zostały brązową fugą, dzięki czemu całość aranżacji zyskała charakteru elegancji godnej stylu klasycznego. Możemy jednak w zależności od naszych preferencji zastosować każdy inny kolor wykończenia, który zupełnie zmieni odbiór estetyczny wspomnianej ozdoby – na przykład  przy zastosowaniu odcienia szarości kafle mogą sprawdzić się nawet w stylu industrialnym.

EFEKT GLAMOUR

Niedawno prezentowaliśmy Wam artykuł poświęcony modnemu ostatnio wzorowi – koniczynie marokańskiej. Przemyciliśmy ją również do dzisiejszych dywagacji na temat szkła i luster. Mozaikowy wzór z klasycznym designie, to kolejna propozycja do wykorzystania na całej ścianie w łazience. Równie dobrze sprawdzać się będzie ona w kuchennej przestrzeni między blatem a meblami. Ten typ płytek zdecydowanie pasować będzie do aranżacji w stylu glamour.

PRZESZKLENIA W PARZE Z MARMUREM

Jeśli efekt „total look” z wykorzystaniem lustrzanych płytek nieco Was przytłacza to zawsze można trochę stonować wykończenie aranżacji. Umieszczenie kilku tafli luster pomiędzy geometrycznymi, marmurowymi płytami na ścianie będzie doskonałą alternatywą. Całość kompozycji nie straci na walorach zaprezentowanych w przypadku poprzednich aranżacji. Wnętrze nadal będzie przestrzenne i dobrze naświetlone.

BARWIONE SZKŁO

Ciekawą cechą estetyczno-wizualną szkła jest to, iż możemy je barwić na różne refleksy kolorystyczne – złote, miedziane, różane lub brązowe. Zmniejsza to nieco zdolność do rozjaśnienia optycznego wnętrza. Zyskuje jednak na tym walor dekoracyjny. Zaprezentowane na wizualizacji kafle w odcieniu głębokiego brązu dodają szyku szczególnie wnętrzom w stylu art deco oraz eklektycznym.

CHROM I SZKŁO

Nowojorskie apartamenty, lubujące się w wykończeniu wnętrzarskich dodatków chromem z pewnością nie powstydziłyby się takiej ściany. Złote, geometryczne przecięcia w towarzystwie jasnego szkła pięknie prezentują się w wielkomiejskich apartamentach wykończonych w beżu i brązie.

Jak widzicie, zastosowań szkła we wnętrzu jest niezliczona ilość. Wszystko zależy od wyobraźni, możliwości przestrzennych i finansowych. Jesteśmy jednak pewni, że wielu z Was zainspirujemy do stworzenia własnego wnętrza bogatego w lustrzane refleksy!